Serwer Apache2 vs Nginx vs Litespeed - który lepszy i do czego?

HomeBlogSerwer Apache2 vs Nginx vs Litespeed – który lepszy i do czego?
19styserwery apache2 nginx litespeed

Serwery Apache2, Nginx i Litespeed to trzy najpopularniejsze oprogramowania serwerowe wykorzystywane do obsługi stron internetowych. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego serwera dla swojej witryny.

Apache2 jest najstarszym z nich i jest wykorzystywany od lat jako standardowy serwer HTTP. Jego zaletami są łatwa konfiguracja, stabilność oraz wsparcie dla różnych wtyczek. Jednakże, w porównaniu do Nginx i Litespeed, może działać wolniej przy dużym obciążeniu, co może prowadzić do spadku wydajności strony.

Nginx z kolei jest nowocześniejszą alternatywą dla Apache2. Charakteryzuje się on szybkością i wydajnością, co sprawia, że jest często wykorzystywany do obsługi dużych witryn z dużym ruchem. Nginx jest również dobrze przystosowany do obsługi wielu przychodzących żądań, dzięki czemu może łatwo radzić sobie z obciążeniem.

Litespeed to oprogramowanie, które czerpie korzyści z obu wcześniej wymienionych serwerów. Jest ono szybkie i stabilne, a także oferuje wiele zaawansowanych funkcji, takich jak obsługa cache, zarządzanie optymalizacją obrazów, obsługę plików .htaccess wprost z Apache2 oraz wiele innych. Litespeed jest również dobrze przystosowany do obsługi dużych witryn z dużym ruchem.

Jaki serwer wybrać? Apache2, Nginx czy Litespeed?

Wybór serwera zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań. Apache2 jest dobrym wyborem dla prostych stron internetowych… lub bardzo skomplikowanych, gdzie potrzebne są najróżniejsze moduły systemowe, umożliwiające obsługę zaawansowaną różnych innych aplikacji serwerowych, Nginx jest najlepszy dla stron z dużym ruchem, a Litespeed oferuje najwięcej zaawansowanych funkcji i jest w stanie obsłużyć zarówno małe, jak i duże witryny…

A może Apache2 + Nginx na jednym serwerze?

Jednak aby nie było tak prosto w wyborze jednego… to np. Apache2 i Nginx można połączyć. Można mieć całość stron na serwerze Apache2 ale by całość usprawnić przed nim można zainstalować i skonfigurować serwer Nginx jako reverse proxy. Dzięki takiej konfiguracji zyskujemy możliwość obsługi wszystkiego co posiada Apache2, jednak z wydajnością i prędkością znaną z Nginx. Działa to na takiej zasadzie, że Apache2 obsługuje wszystkie żądania dynamiczne (np. PHP) a Nginx wszystkie statyczne (html, css, js, obrazy). W takiej konfiguracji zyskujemy naprawdę przepotężną maszynę do wszelkich możliwych zastosowań. Pod każdy serwis, każdej wielkości. 😀

Może jeszcze HHVM?

Żeby całość jeszcze dodatkowo utrudnić jeżeli chodzi o ostateczny wybór, to np. wszystko co wiąże się z PHP – jako, że jest to najpopularniejszy język dla wszelkich skryptów internetowych typu CMS, można drastycznie przyspieszyć np. poprzez wykorzystanie HHVM skonstruowanego na potrzeby FB. Oczywiście HHVM działa zarówno z Apache2, Nginx jak Apache2 + Nginx jako reverse proxy. 😀

W jaki sposób które i co pokonfigurować, opiszemy w innym wpisie a na dzisiaj to tyle, żeby nie robić zbyt dużego zamieszania w jednym wpisie.

Tagi:

Skomentuj wpis

vip-it

ul. Nowy Świat 54/56
00-363 Warszawa

516-951-615

biuro@vip-it.pl

2020 © 2023 vip-it.pl
informacje o stronie
Wszystkie prawa zastrzeżone.

Scroll to top