CMS czyli Content Management System - co to jest i do czego służy?

HomeBlogCMS czyli Content Management System – co to jest i do czego służy?
23majcms content management system zarządzanie treścią

Co to jest CMS?

CMS, czyli jak już wiesz z tytułu Content Management System, to system zarządzania treścią strony internetowej. Jest to oprogramowanie, które umożliwia tworzenie, publikowanie i zarządzanie treścią na stronach internetowych, blogach, portalach społecznościowych i innych platformach online.

CMS umożliwia łatwe zarządzanie treścią bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy technicznej, dzięki czemu osoby bez doświadczenia w tworzeniu stron internetowych mogą łatwo publikować swoje treści w sieci.

Systemy CMS posiadają wiele funkcjonalności, takich jak edytor tekstu, dodawanie zdjęć i filmów, tworzenie formularzy kontaktowych, obsługa komentarzy czy statystyki odwiedzin. CMS jest popularnym narzędziem wykorzystywanym zarówno przez firmy, blogerów, jak i sklepy internetowe oraz osoby prywatne do tworzenia i zarządzania swoimi stronami internetowymi.

Jakie są korzyści z posiadania CMS na stronie www?

Posiadanie systemu zarządzania treścią na stronie internetowej zdecydowanie pomaga w prowadzeniu całej strony i przynosi wiele korzyści, które mają wpływ na jej skuteczność i wydajność. Oto niektóre z nich:

 1. Łatwość aktualizacji treści – umożliwia łatwe i szybkie dodawanie, edytowanie i usuwanie treści na stronie internetowej bez konieczności włączania się w kwestie techniczne.
 2. Skalowalność – pozwala na łatwe dodawanie nowych stron, sekcji bądź funkcjonalności na stronie internetowej, co ułatwia rozwój i rozbudowę witryny.
 3. Optymalizacja dla wyszukiwarek – oferuje narzędzia, które pozwalają na zoptymalizowanie strony internetowej pod kątem wyszukiwarek, co ma wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania.
 4. Zwiększenie wydajności – umożliwia korzystanie z wtyczek i rozszerzeń, które poprawiają wydajność i funkcjonalność witryny.
 5. Bezpieczeństwo – oferuje funkcje związane z ochroną przed atakami hakerskimi i innymi zagrożeniami, co zwiększa bezpieczeństwo strony internetowej.
 6. Wsparcie społeczności – posiada liczne społeczności, które oferują wsparcie techniczne i wskazówki dotyczące rozwoju i rozbudowy witryny.
 7. Dostępność – jest dostępny dla szerokiej publiczności, co oznacza, że ​​istnieje wiele narzędzi i rozwiązań, które można z łatwością znaleźć i wykorzystać do rozwijania i rozbudowy własnej strony internetowej.

Jakie są darmowe (open source) CMS, z których możesz skorzystać?

Istnieje wiele darmowych systemów zarządzania treścią, z których można skorzystać, pod warunkiem prawidłowego ich wdrożenia oraz przeprowadzania niezbędnych aktualizacji. Zbiorczo wymieniamy zarówno systemy CMS dla stron jak i do sklepów internetowych. Oczywiście często jest tak, że niektóre z nich przenikają funkcjonalnościami między sobą i na CMS’ie stworzonym typowo pod sklep, można również prowadzić podstrony firmowe w sklepie oraz bloga, jak również odwrotnie – na CMS typowo pod stronę/bloga można prowadzić sklep. 🙂

Oto kilka z nich:

 • WordPress – najpopularniejszy CMS na świecie, używany przez ponad 65% stron internetowych.
 • Joomla – system zarządzania treścią, który jest dość łatwy w użyciu i posiada dużo funkcji (zwykle w większości zbędnych 😎 ).
 • Typo3 – najbardziej profesjonalny system zarządzania treścią z wymienionych, który umożliwia łatwe i efektywne zarządzanie treścią na stronie internetowej. Typo3 jest popularnym CMSem w Europie, szczególnie w Niemczech i Szwajcarii, ale stopniowo zyskuje coraz większą popularność w Polsce.
 • Drupal – bardzo elastyczny CMS, który pozwala również na tworzenie bardzo zaawansowanych stron internetowych, tak jak Typo3.
 • Magento – jest idealny dla dużych, rozbudowanych sklepów internetowych i e-commerce.
 • OpenCart – kolejny, który jest skierowany do sklepów internetowych i e-commerce.
 • PrestaShop – również umożliwia tworzenie sklepów internetowych z wieloma funkcjami.
 • Ghost – skupia się na blogowaniu i publikowaniu treści.
 • Grav – jest oparty na plikach i umożliwia szybkie tworzenie stron internetowych.
 • Concrete 5 – posiada wiele narzędzi do optymalizacji (SEO), co pomaga w pozycjonowaniu stron internetowych. Idealne rozwiązanie dla małych i średnich firm, które potrzebują prostego i wydajnego narzędzia do zarządzania swoją stroną internetową.

Który CMS wybrać dla strony firmowej?

Wybór odpowiedniego systemu zarządzania treścią dla strony firmowej jest kluczowy dla osiągnięcia sukcesu w dzisiejszym świecie biznesu online. Istnieje wiele różnych opcji CMS, a każdy z tych systemów posiada swoje zalety i wady, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie zapoznać się z każdym z nich.

Jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze CMSa, jest łatwość użytkowania. Dla większości firm ważne jest, aby ich strona była łatwa w obsłudze i aktualizacji, dlatego warto wybrać system, który pozwala na szybkie i proste wprowadzanie zmian.

Bardzo ważnym aspektem jest również bezpieczeństwo. W dzisiejszych czasach ataki na strony są coraz bardziej wyrafinowane i skuteczne, dlatego warto wybrać taki CMS, który zapewnia wysoki poziom ochrony przed atakami i zagrożeniami.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest skalowalność. Strona firmowa powinna być przygotowana na przyszłe potrzeby i rozwój w tym dodatkowe funkcjonalności, o których na etapie pierwotnego wdrożenia nawet nie było mowy, dlatego warto wybrać CMS, który pozwala na łatwe dodawanie nowych funkcjonalności i rozwijanie strony w przyszłości.

Innym ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego szablonu i motywu graficznego, który będzie odpowiadał potrzebom i celom firmy. Wiele CMSów oferuje szeroki wybór szablonów i motywów graficznych, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem zawsze będzie wykonanie całkowicie indywidualnego motywu graficznego, który będzie w zdecydowany sposób odróżniać firmę od pozostałych na rynku, działających w tej samej branży.

Powtarzalność niektórych elementów, o ile może być dobra jeżeli są to np. dobrze i intuicyjnie rozplanowane miejsca, o tyle wykorzystywanie tych samych motywów w całości, po prostu będzie wprowadzać odbiorcę w błąd, z którą firmą ma do czynienia.

Czy CMS wymaga opieki technicznej?

Tak, każdy system zarządzania treścią wymaga profesjonalnej opieki technicznej w celu zapewnienia jego prawidłowego działania. Wymagane jest regularne aktualizowanie oprogramowania i wtyczek, aby uniknąć jakichkolwiek luk w zabezpieczeniach, które mogą zostać wykorzystane przez hakerów.

Oczywiście można robić wszelkie aktualizacje samodzielnie, pod warunkiem, że się o nich pamięta jak również w sytuacji, kiedy w razie czego – np. jeżeli zostały wycofane bądź dodane jakieś istotne elementy kodu, móc odpowiednio zareagować od strony programistycznej, gdyby taki update spowodował, że strona się rozsypie.

Jeśli wystąpią problemy techniczne, wymagane jest szybkie reagowanie, aby naprawić je asap czyli zanim zobaczą je Twoi odwiedzający, gdyż będzie to miało negatywny wpływ na użytkowników. Dlatego też ważne jest, aby zatrudnić doświadczonych speców lub zewnętrzną firmę, która może zapewnić pełną opiekę techniczną nad stroną i wsparcie dla używanego CMSa.

Tagi:

Skomentuj wpis

vip-it

ul. Nowy Świat 54/56
00-363 Warszawa

516-951-615

biuro@vip-it.pl

2020 © 2023 vip-it.pl
informacje o stronie
Wszystkie prawa zastrzeżone.

Scroll to top