Domain Authority - co to jest i jak sprawdzić?

HomeBlogDomain Authority – co to jest i jak sprawdzić?
10majseo wskaznik domain authority page authority

Czym jest Domain Authority?

Domain Authority (DA) to wskaźnik, który określa siłę i autorytet strony internetowej w oczach wyszukiwarek internetowych, takich jak Google. DA to liczba w skali od 1 do 100, która teoretycznie określa, jak dobrze strona internetowa będzie umiejscowiona w wynikach wyszukiwania. Im wyższa wartość DA, tym większa szansa, że strona będzie wyświetlana na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, albo przynajmniej nieco wyżej niż domeny z niższym wskaźnikiem DA.

Wartość DA zależy od wielu czynników, takich jak jakość i liczba linków zwrotnych, wiek domeny, jakość treści na stronie, ilość ruchu na stronie oraz aktywność na mediach społecznościowych. Wysoki DA oznacza, że strona jest uznawana za wartościową i wiarygodną przez innych użytkowników i wyszukiwarki.

Wysoka wartość DA jest ważna dla każdej strony internetowej, ponieważ pomaga zwiększyć widoczność i tym samym ruch na stronie, co przekłada się automatycznie na większą ilość potencjalnych klientów lub czytelników. Dlatego wiele firm i osób zajmujących się marketingiem internetowym stara się zwiększyć wartość DA poprzez różne strategie, takie jak zdobywanie wartościowych linków zwrotnych, publikowanie jakościowych treści i dużą aktywność na mediach społecznościowych.

Skąd wziął się wskaźnik Domain Authority?

Wskaźnik Domain Authority został opracowany przez firmę Moz, która jest jednym z liderów w dziedzinie SEO i marketingu internetowego. Moz zauważyło, że dotychczasowe metody oceny jakości stron internetowych, takie jak PageRank, nie są wystarczająco dokładne i nie uwzględniają wielu czynników wpływających na pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania.

Dlatego firma postanowiła opracować własny wskaźnik, który uwzględniałby wiele różnych czynników, takich jak wiek domeny, jakość linków wchodzących, jakość treści na stronie, szybkość ładowania strony, a także aktywność na mediach społecznościowych.

Wskaźnik Domain Authority jest skalą oceny od 0 do 100, gdzie 100 oznacza najwyższą jakość strony internetowej. Im wyższy wskaźnik, tym większa szansa na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.

Dzięki Domain Authority firmy i agencje marketingowe mogą łatwiej ocenić jakość witryn internetowych oraz ich potencjał SEO. Wskaźnik ten jest wykorzystywany przez specjalistów SEO do monitorowania i oceny skuteczności ich działań pozycjonujących.

Jak sprawdzić wartość Domain Authority własnej strony?

Aby sprawdzić wartość Domain Authority swojej strony, należy skorzystać z narzędzi dostępnych w Internecie. Istnieją specjalne serwisy, które umożliwiają szybkie i łatwe sprawdzenie wartości DA dla każdej strony internetowej. Najpopularniejszym narzędziem jest Moz, które oferuje możliwość bezpłatnego sprawdzenia wartości DA dla dowolnej strony i można to zrobić tutaj: https://moz.com/domain-analysis. Wystarczy wpisać adres URL swojej strony w odpowiednie pole i kliknąć przycisk „sprawdź”. Po chwili pojawią się informacje o wartości Domain Authority oraz innych wskaźnikach związanych z pozycjonowaniem Twojej strony w wyszukiwarkach internetowych.

Warto jednak pamiętać, że wartość Domain Authority to tylko jeden z wielu czynników wpływających na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Ważne są również inne wskaźniki, takie jak Page Authority, liczba linków prowadzących do strony, jakość treści na stronie czy jej optymalizacja pod kątem SEO. Dlatego warto regularnie monitorować wszystkie te czynniki i dążyć do ich poprawy, aby zwiększyć widoczność i popularność swojej strony w Internecie.

Czy DA wpływa w 100% na wyniki wyszukiwania i widoczność?

Nie.

Mamy też kilku takich klientów, których domeny nie posiadają zbyt wysokiego wskaźnika DA, a zajmują topowe miejsca na wiele haseł w swoich branżach. Jak to się dzieje? Wskaźnik DA jak już czytałeś, jest stworzony przez firmę zewnętrzną i przede wszystkim nie jest algorytmem w 100% stosowanym przez Google do oceny i tym samym umieszczania wg DA stron w wynikach wyszukiwania. 🙂

Oczywiście na logikę, jest to pewien wyznacznik, że im strona ma dłuższy staż w sieci, jest bardziej wartościowa, posiada większy ruch, będzie miała ten wskaźnik na zdecydowanie wyższym poziomie, niż strona założona przed chwilą na świeżo zarejestrowanej domenie, a tym samym będzie mieć wyższe pozycje niż ta świeża strona… Ale nie jest to jedyna rzecz (niestety), która daje jakikolwiek obraz sytuacji, a tym bardziej nie jest niestety wyznacznikiem ostatecznej pozycji w Google.

Mamy nawet kilka domen, które uzyskują komunikat w narzędziu Moz o treści: „Bummer! No data found for this domain” co teoretycznie wskazywałoby na to, że domeny są tak słabe, że nie mają prawa mieć żadnych wyników w Google – jeśli bazujemy wyłącznie na tym wskaźniku… A domeny wyniki w Google mają i to całkiem niezłe – wbrew DA.

Także aby mieć stronę wysoko, najlepiej jak skorzystasz z naszej agencji SEO, żeby mieć pewność co do prowadzonych działań, a co najważniejsze będziesz mieć wyniki, na których Ci zależy. 😎

Tagi:

Skomentuj wpis

vip-it

ul. Nowy Świat 54/56
00-363 Warszawa

516-951-615

biuro@vip-it.pl

2020 © 2023 vip-it.pl
informacje o stronie
Wszystkie prawa zastrzeżone.

Scroll to top