Co wpływa na prędkość ładowania strony?

HomeBlogCo wpływa na prędkość ładowania strony?
25styprędkość ładowania strony szybsze ładowanie

Jak już wiesz, trzeba dbać również o prędkość ładowania strony, by Twoja optymalizacja strony była jak najlepsza i miała odpowiedni wpływ na sam proces pozycjonowania.

Co ma wpływ na prędkość strony?

1. Rozmiar plików – im większy rozmiar pliku, tym dłużej trwa jego pobieranie i wyświetlanie na stronie.

2. Liczba zapytań HTTP – każde zapytanie do serwera, które jest potrzebne do pobrania pliku, wpływa na prędkość ładowania strony. Im więcej zapytań, tym dłuższy czas ładowania.

3. Optymalizacja kodu – używanie skompresowanego kodu i minimalizowanie jego ilości przyspiesza ładowanie.

4. Hosting – jakość hostingu i jego wydajność.

5. Czas odpowiedzi serwera – im szybciej serwer odpowiada na zapytania, tym szybciej strona się ładuje.

6. Wykorzystanie pamięci podręcznej (cache) – pamięć podręczna przyspiesza ładowanie strony poprzez przechowywanie już pobranych plików i wykorzystanie ich ponownie.

7. Używanie ciężkich zdjęć i grafik – duża ilość zdjęć i grafik o dużej rozdzielczości spowalnia ładowanie strony.

8. Używanie wielu skryptów i wtyczek – im więcej skryptów i wtyczek, tym dłuższy czas ładowania strony, poprzez większą ilość zapytań do bazy danych.

Wszystkie te czynniki mają wpływ na prędkość ładowania strony, więc należy je wszystkie odpowiednio zoptymalizować, aby uzyskać jak najlepszy czas.

Kilka dodatkowych elementów wpływających na prędkość strony

Można używać na serwerze dodatkowych wspomagaczy, do których można zaliczyć zarówno samą konfigurację softu używanego do obsługi poszczególnych żądań (apache2, nginx, litespeed), jak i niewielkich dodatków cache’ujących zapytania. Do takich z kolei możemy zaliczyć Memcache, Varnish i Redis.

Jednak niezależnie od tego, co zostanie skonfigurowane na samej maszynie, trzeba pamiętać przede wszystkim o dokładnym doborze rozszerzeń do strony: im mniej = tym lepiej, optymalizacji kodu html/css/js oraz ich późniejszej kompresji, używaniu cache żeby serwować użytkownikom skompresowane pliki statyczne (html) zamiast generowanych w locie PHP.

Wraz z kolejnymi artykułami, poszczególne zagadnienia będą opisywane znacznie szerzej i dokładniej, także warto go śledzić na bieżąco, do czego zachęcamy.

Tagi:

Skomentuj wpis

vip-it

ul. Nowy Świat 54/56
00-363 Warszawa

516-951-615

biuro@vip-it.pl

2020 © 2023 vip-it.pl
informacje o stronie
Wszystkie prawa zastrzeżone.

Scroll to top