Jak ustalić budżet na kampanię Google Ads?

HomeBlogJak ustalić budżet na kampanię Google Ads?
8majkampania google ads budżet kampanii

Aby policzyć budżet na kampanię Google Ads, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Cel kampanii Google Ads

Pierwszym z nich jest określenie celu kampanii i jej zakresu. Następnie należy określić grupę docelową, czyli osoby, której chcemy przekazać naszą reklamę i do których w pierwszej kolejności chcemy z reklamą dotrzeć. Warto też sprawdzić, jakie słowa kluczowe wykorzystują nasi konkurenci, aby optymalnie dostosować naszą kampanię do rynku.

Rodzaj reklamy

Kolejnym krokiem jest wybór rodzaju reklamy – czy będzie to reklama tekstowa, graficzna czy może wideo. Każdy rodzaj reklamy ma inny koszt, dlatego warto dokładnie rozważyć, co będzie najlepsze dla naszej kampanii. A najlepsze będzie to, co ma najwyższą skuteczność. Także można najpierw przeprowadzić kilka prób w różnych formatach, aby znaleźć optymalne rozwiązanie. Można także używać kilku formatów reklamowych jednocześnie.

Budżet dzienny i sposób ustalania stawek

Po wyborze rodzaju reklamy warto określić budżet dzienny oraz czas trwania kampanii. Warto pamiętać, że Google Ads działa na zasadzie aukcji, a koszt kliknięcia może być różny w zależności od konkurencji. Dlatego warto ustawić maksymalną stawkę za kliknięcie, aby nie przekroczyć budżetu.

Możemy także zdać się na automatyczne wyliczanie stawek przez Google. Wtedy mechanizm Google Ads będzie starał się dostosować naszą stawkę tak, by uzyskać ustawiony przez nas cel. Jeżeli celem jest uzyskanie maksymalnej ilości kliknięć w budżecie dziennym, to Google będzie starał się tak zgrać stawki, aby ten cel osiągnąć… 

Jednak w praktyce zwykle okazuje się, że rozwiązania bardziej czasochłonne i pracochłonne, a przede wszystkim wykonane ręcznie i z głową, wychodzą znacznie lepiej. Przykładowo z budżetem dziennym 100zł, Google może nam dostarczyć 58 osób, bo stawka będzie oscylowała w granicach 1,70zł i automatyczny mechanizm tak ją nam ustawi, żebyśmy byli wysoko i zgarnęli szybko dużo osób na stronę. Natomiast jak ustawimy ją sobie ręcznie np. na max 1,20zł za klik to otrzymamy 83 osoby i wcale nie będzie to ruch gorszej jakości, mniej produktywny czy niezainteresowany produktem bądź usługą tylko np. nie będzie to ruch pochodzący z pierwszej pozycji, czy z górnej partii reklam.

Oczywiście w takiej sytuacji warto najpierw sprawdzić dokładnie jak przekłada się każdy ruch na naszej stronie, tj. zarówno ten z ustawień automatycznych jak i ten z ustawień ręcznych. Wynika to z tego, co konkretnie oferujemy. W zależności od branży i ilości konkurencji, różnie mogą wyglądać wyniki. W niektórych przypadkach, ruch na stawce określanej automatycznie, może okazać się dużo bardziej korzystny, mimo że droższy i będzie w mniejszej ilości. Ale w końcu nie o samą ilość ruchu chodzi, tylko o to, ile transakcji uda nam się na dostarczonym ruchu zrealizować. 😉

Ostatecznie, aby policzyć budżet na kampanię Google Ads, warto śledzić wyniki kampanii na bieżąco i dostosowywać ją do potrzeb rynku oraz grupy docelowej. Dzięki temu będziemy mogli maksymalnie wykorzystać nasz budżet i osiągnąć pożądane cele reklamowe.

Jaki budżet będzie dobry na początek w Google Ads?

Warto pamiętać, że każda kampania wymaga indywidualnego podejścia i dopasowania do swojej sytuacji. Ważne też jest to, w jakiej branży będziemy robić kampanię i z jaką konkurencją będziemy się mierzyć.

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z Google Ads, warto zacząć od niewielkiego budżetu i stopniowo zwiększać jego wartość w miarę uzyskiwania pozytywnych wyników. Dzięki temu unikniemy zbyt dużych kosztów na początku, a także będziemy mieć czas na dostosowanie kampanii do naszych potrzeb.

Podczas określania budżetu warto również wziąć pod uwagę cel kampanii. Jeśli chcemy zwiększyć świadomość naszej marki, to warto zainwestować w kampanię display, która będzie wyświetlać nasze reklamy na stronach internetowych. Jeśli natomiast chcemy zwiększyć ruch na stronie internetowej, to lepszym rozwiązaniem będzie kampania search, w której reklamy będą pojawiać się w wynikach wyszukiwania.

Ostatecznie, decyzja o budżecie powinna być uzależniona od naszych możliwości finansowych oraz oczekiwań wobec kampanii. W każdym przypadku warto pamiętać, że dobrze zaplanowane i prowadzone kampanie w Google Ads mogą przynieść znaczące korzyści i zwiększyć zyski naszej firmy.

Tagi:

Skomentuj wpis

vip-it

ul. Nowy Świat 54/56
00-363 Warszawa

516-951-615

biuro@vip-it.pl

2020 © 2023 vip-it.pl
informacje o stronie
Wszystkie prawa zastrzeżone.

Scroll to top