Jaka powinna być długość artykułu?

HomeBlogJaka powinna być długość artykułu?
16majpisanie artykułu długość istota treści

Jaki wpływ ma długość artykułu na odwiedzającego stronę?

Wbrew pozorom, pytanie nie jest takie proste jak się wydaje więc nie ma też jednoznacznej odpowiedzi. Na długość artykułów na bloga czy na stronę internetową, można patrzeć podwójnie. Gdyż odpowiedź będzie jak zwykle – to zależy. 😀

Długość artykułu może mieć różnorodny wpływ na odwiedzającego stronę, w zależności od jego preferencji i potrzeb. W przypadku osób, które szukają szybkich informacji, krótkie artykuły mogą być bardziej atrakcyjne, ponieważ są łatwiejsze do przeczytania i przyswojenia. Z drugiej strony, osoby, które chcą zgłębić daną tematykę, preferują dłuższe artykuły, które zawierają więcej szczegółów i informacji.

Długość artykułu może również wpłynąć na jego pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. W przypadku artykułów o dłuższej treści, które zawierają wiele wartościowych informacji i słów kluczowych, mogą być lepiej oceniane przez algorytmy wyszukiwarek i pojawiać się wyżej w wynikach wyszukiwania. Przynajmniej w teorii.

Jednakże, niezależnie od długości artykułu, ważne jest, aby był on interesujący i przyciągał uwagę czytelnika. Artykuły, które są napisane w sposób przystępny i zawierają wartościowe informacje, są bardziej skłonne do przyciągnięcia uwagi odwiedzających i zwiększenia ruchu na stronie.

Jaka jest optymalna długość artykułu na bloga?

Wielu blogerów i marketerów internetowych zadaje sobie pytania: jaka jest optymalna długość artykułu na bloga? Ile znaków powinien mieć wpis na blogu? Czy powinien on mieć 300 słów, 500 słów, a może nawet 2000 słów? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy od wielu naprawdę różnych czynników.

Przede wszystkim, długość artykułu zależy od tematu jaki w nim poruszamy. Niektóre tematy wymagają bardziej szczegółowego omówienia i wymagają dłuższych artykułów, podczas gdy inne tematy mogą zostać omówione w krótszym artykule, a nie ma wtedy sensu męczyć odwiedzającego naszą stronę zbędnym laniem wody.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest cel artykułu. Jeśli celem artykułu jest dostarczenie szybkiej informacji lub rozwiązania problemu, krótszy artykuł będzie bardziej odpowiedni, bo jest łatwo przyswajalny i porusza dane zagadnienie wyłącznie po łebkach – co akurat w takim przypadku jest w zupełności wystarczające. Natomiast jeśli celem artykułu jest bardziej zaawansowane omówienie tematu lub dostarczenie kompleksowej wiedzy na dany temat, dłuższy artykuł będzie bardziej odpowiedni. To, co ważne w takich artykułach, to realne rozpisanie wszystkich możliwych zagwozdek, z jakimi może odbiorca się spotkać w temacie, o którym u nas czyta. Nie chodzi o to, by artykuł sam w sobie miał po prostu gigantyczną ilość słów, które nic nie wnoszą do omawianego tematu, tylko by odbiorca czytając, z każdym kolejnym akapitem dowiadywał się kolejnej porcji informacji.

Ważne jest również, aby pamiętać o uwzględnianiu preferencji czytelników. Niektórzy czytelnicy preferują krótsze artykuły, które można przeczytać w ciągu kilku minut, podczas gdy inni wolą bardziej zaawansowane i dłuższe artykuły i tutaj dochodzimy do celu i sposobu pisania. Możemy np. zastosować technikę pisania nazwijmy to podwójnych artykułów. Czyli jeden artykuł jedynie omawiający wstępne zagadnienia, bardzo pobieżnie, coś na zasadzie definicji albo jakiejś bardzo skompresowanej ilości informacji. Drugi piszemy już dokładnie i szczegółowo, by odbiorca który szuka szczegółów mógł faktycznie się z niego dużo dowiedzieć.

Ostatecznie, długość artykułu powinna być uzależniona od wartości, jaką przynosi czytelnikom i o tym również należy pamiętać, a niestety wiele blogów jest obecnie pisana na zasadzie „byle dużo”, nawet jeżeli nie ma to żadnego uzasadnienia z punktu omawianego tematu. Czytelnicy oczekują wartościowej wiedzy i rozwiązań problemów, a długość artykułu powinna być dostosowana do tego, ile informacji trzeba przekazać, aby artykuł był wartościowy dla czytelnika.

Także biorąc pod uwagę powyższe, optymalna długość artykułu na bloga zależy od tematu, celu artykułu, preferencji czytelników i wartości, jaką im przynosi. Dlatego warto zawsze przemyśleć, jaką długość artykułu wybrać, aby przyniósł on jak najwięcej wartości dla czytelników.

Naprawdę nie ma sensu wszystkiego skracać, albo wszystkiego rozciągać do granic wytrzymałości (zarówno swoich jak i użytkowników 😀 ) tylko patrzeć na to ile wiedzy mamy w danym temacie, ile chcemy jej przekazać czytelnikom, a następnie jeśli wiedzy mamy bardzo dużo, to po napisaniu całości szczegółowo, zrobić sobie przeredagowanie i wywalić nadmiar treści, który wydaje nam się przy którymś czytaniu zbyteczny. Dzięki takiemu zabiegowi, niezależnie czy z artykułu pozostanie nam 1000 znaków czy 17500 znaków, użytkownik dostanie samą esencję której najbardziej poszukuje.

Jak i czy długość artykułu wpływa na pozycjonowanie?

Długość artykułu może mieć wpływ na pozycjonowanie strony internetowej w wynikach wyszukiwania… ale nie musi… 😀 Wraz z rozwojem algorytmów wyszukiwarek, długość tekstu stała się coraz ważniejszym czynnikiem wpływającym na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Dłuższe artykuły mogą być uważane za bardziej wartościowe i rzetelne, co może zwiększyć ich pozycję w wynikach wyszukiwania.

Jednakże, długość artykułu nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na pozycjonowanie. Wysoka jakość treści oraz jej przydatność dla użytkowników są równie ważne. Artykuł powinien zawierać wartościowe informacje, które zainteresują czytelników i zaspokoją ich potrzeby. To, jak już wiesz z wcześniejszej części tego artykułu, powinno być kluczowe dla Ciebie jako piszącego. Można to rozumieć w ten sposób – albo masz wiedzę i wiesz co chcesz przekazać, albo jej nie masz i jedynie udajesz pisząc wyłącznie rozwleczone na siłę artykuły, których nikt nie chce czytać.

W związku z tym nie ma tak naprawdę jednoznacznej i wiążącej odpowiedzi na pytanie, czy długość artykułu wpływa na pozycjonowanie. Dlaczego? Ano dlatego, że obecnie Google nie dość, że posiada algorytm rozpoznawania treści – oczywiście, to robot więc i tak super mądry nie będzie – to posiada również inne narzędzie, które będzie miało wpływ na pozycjonowanie Twojego artykułu.

Jak Google punktuje długie artykuły?

Na pierwszy strzał po zaindeksowaniu, oczywiście Twój artykuł – jeżeli jest długi wręcz nawet przesadnie, dostanie całkiem przyzwoite noty, bo dużo tekstu, dużo słów kluczowych na których Ci zależy, żeby był wysoko itp. Potem artykuł zaczyna stopniowo spadać w wynikach wyszukiwania, mimo że go pozycjonujesz cały czas, jest w pełni zoptymalizowany i wszystkie wskaźniki SEO ma na 100%, nic to nie daje. Co jest powodem?

Czas. Konkretnie czas użytkownika, jaki spędza u Ciebie na stronie, na tym konkretnym artykule. Jeżeli średni czas czytania jest w okolicach 200 słów na minutę, a Google widząc, że Twój artykuł ma 2000 słów, oznacza to dla niego, że użytkownik powinien kliknąć w przeglądarce „wstecz” z powrotem na wyniki wyszukiwania po około 10 minutach (jeżeli go nic więcej na stronie nie zaciekawi), a robi to po minucie czy dwóch i ten proces się powtarza cyklicznie, na niemalże każdym użytkowniku, jaki trafia z wyników wyszukiwania na artykuł, jest to dla Google jasny sygnał, że żadne SEO czy dobry link-building, nie promują tam wartościowych i przydatnych użytkownikom treści. Jest to wręcz sygnał, że jest tam jedynie dużo tekstu, który jest bezwartościowym bełkotem i laniem wody – zupełnie nieinteresującym z punktu widzenia odwiedzającego.

Jak Google ocenia Twój artykuł i skąd wie czy jest dobry?

Jeżeli masz u siebie zainstalowane Google Analytics, a pewnie masz, to chyba wiesz, że GA bada całą aktywność użytkownika na Twojej stronie. Nie tylko skąd użytkownik wszedł, ale również czy przewija Twoją stronę, czy klika w jakiekolwiek elementy na niej, ile czasu poświęca na konkretne podstrony. To wszystko razem + to kiedy pojawi się ponownie na wynikach wyszukiwania, z których trafił na Twój artykuł, powoduje… spadki, lub wzrosty tego konkretnego artykułu w rankingu pozycji. 🙂

Także jak widzisz, wszystko zależy od konkretnego przypadku i specyfiki strony internetowej. Warto w związku z tym pamiętać, że długi artykuł niekoniecznie musi mieć wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania, jeśli jego jakość i przydatność dla użytkowników nie są na odpowiednim poziomie.

Dodatkowo to również nie jest jedyny czynnik, który ma wpływ na ogólną pozycję Twojej strony, ale dla konkretnego artykułu Twojego serwisu, jest już jakimś wyznacznikiem. Dlatego naprawdę istotne jest, aby pisząc treści czy to na bloga czy na stronę firmową, a nawet opisy produktów czy kategorii w sklepie internetowym, pisać w taki sposób, żeby były ciekawe dla odbiorcy. Profesjonalny content marketing wraz z pełnym copywritingiem sprzedażowym jest w obecnym momencie bardziej niż konieczny, jeżeli chcesz by Twoja strona firmowa lub sklep zajmowała wysokie pozycje… a jednocześnie by Twoi odwiedzający mieli poczucie, że strona na której coś czytają, jest pisana faktycznie dla nich a nie dla robotów. 

W skrócie – trzeba przede wszystkim mieć wiedzę, dodatkowo wiedzieć co pisać, jak pisać i… po prostu umieć pisać dla odbiorcy. To się nazywa warsztat, technika i talent. Odnośnie tego, jak znaleźć dobrego magika od copywritingu, może w którymś z kolejnych wpisów – chociaż podejrzewamy, że już doskonale wiesz, że znalazłeś i nie potrzebujesz szukać nikogo innego, niż nasza agencja SEO by mieć naprawdę konkretne teksty. 😎 😀

Tagi:

Skomentuj wpis

vip-it

ul. Nowy Świat 54/56
00-363 Warszawa

516-951-615

biuro@vip-it.pl

2020 © 2023 vip-it.pl
informacje o stronie
Wszystkie prawa zastrzeżone.

Scroll to top