Rodzaje atrybutów w linkach

HomeBlogRodzaje atrybutów w linkach
27stylinki atrybuty html

Atrybut „follow” / „dofollow”

Atrybut dofollow jest jednym z dwóch podstawowych atrybutów, które można przypisać do linków w internecie – drugi to odwrotny czyli atrybut nofollow. Główną różnicą między atrybutami dofollow i nofollow jest to, że dofollow pozwala na przekazywanie wartości linków, podczas gdy nofollow blokuje przekazywanie wartości linków.

Jeśli strona internetowa ma link w postaci dofollow, to link ten przekazuje wartość na stronę, do której kieruje. Oznacza to, że ​​strona docelowa może zyskać na wartości w oczach wyszukiwarek internetowych, takich jak Google, Bing czy Yahoo. Dofollow jest zasadniczo jednym z bardzo wielu czynników, które wpływają na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Warto zaznaczyć, że atrybut dofollow nie jest idealny i może prowadzić do spamowania linkami. Ponieważ dofollow przekazuje wartość, niektórzy ludzie nieuczciwie wykorzystują ten atrybut, aby manipulować wynikami wyszukiwania. Dlatego Google i inne wyszukiwarki internetowe stale wprowadzają zmiany w algorytmach, aby skuteczniej wykrywać takie praktyki.

Atrybut dofollow jest ważnym elementem dla właścicieli stron internetowych i marketerów, którzy chcą poprawić pozycję swojej strony w wynikach wyszukiwania. Jednocześnie trzeba pamiętać, że wykorzystanie tego atrybutu musi być prowadzone w sposób etyczny i zgodny z zasadami wyszukiwarek internetowych. Chociażby przez wzgląd na to, że jego nadużywanie bądź spam jeżeli dzisiaj zadziała, to można być bardziej niż pewnym, że przy najbliższej aktualizacji algorytmu przestanie działać, a strona dostanie za to karę w postaci mocnych spadków… czasami są już nie do odrobienia.

Atrybut „nofollow”

Atrybut „nofollow” to jeden z najważniejszych elementów SEO, który pomaga w kontrolowaniu przepływu mocy i zapobiega nadużywaniu linków. Jest to atrybut dodawany do kodu HTML, który informuje roboty wyszukiwarek, że dany link nie powinien mieć wpływu na ranking strony, do której prowadzi.

Atrybut „nofollow” powstał w odpowiedzi na nadużywanie linków na stronach internetowych. Wcześniej, aby zwiększyć swoją pozycję w wynikach wyszukiwarek, webmasterzy dodawali wiele linków na swoich stronach, prowadzących do innych stron internetowych. Niestety, wiele z tych linków było spamem, co wpływało finalnie na jakość wyników wyszukiwania.

Dzięki atrybutowi „nofollow”, webmasterzy mogą teraz kontrolować, które linki na ich stronach powinny być indeksowane przez roboty wyszukiwarek, a które nie. Dzięki temu można skuteczniej kontrolować przepływ mocy pomiędzy stronami i zapobiegać nadużyciom.

Warto jednak pamiętać, że atrybut „nofollow” nie jest rozwiązaniem na wszystkie problemy związane z linkami. Warto dbać o jakość linków na swojej stronie, aby uniknąć kary za nadużywanie linków spamowych oraz zwiększyć wartość contentu, który dzięki nim jest wzbogacany.

Atrybut „ugc”

Atrybut „ugc” oznacza „User Generated Content” – czyli treści wygenerowane przez użytkowników. Oznacza to, że treści te mogą pochodzić od różnych osób, a nie tylko od twórców strony. Atrybut ten jest ważny dla wyszukiwarek, ponieważ pomaga im zrozumieć, że treści na stronie nie są tworzone przez profesjonalistów, ale przez innych użytkowników.

Dzięki temu wyszukiwarki mogą lepiej określić, jakie treści są najbardziej wartościowe dla użytkowników i które strony powinny wyświetlać w wynikach wyszukiwania. Atrybut „ugc” jest często stosowany na stronach, takich jak fora dyskusyjne, komentarze pod artykułami lub na stronach społecznościowych, gdzie użytkownicy mają możliwość dodawania treści.

Atrybut „sponsored”

Atrybut linku „sponsored” oznacza, że ​​jest to płatna reklama lub sponsorowana treść. Oznaczenie to ma na celu zapewnienie przejrzystości dla użytkowników, którzy korzystają z treści sponsorowanych. Dzięki temu mogą oni łatwo odróżnić treści sponsorowane od organicznych wyników wyszukiwania lub innych treści na stronie.

Oznaczenie „sponsored” powinno być umieszczone w miejscu, gdzie użytkownik będzie mógł je łatwo zauważyć, aby uniknąć wprowadzenia go w błąd co do faktycznego charakteru treści, która się pod tym linkiem kryje. Wszelkie treści sponsorowane powinny być opatrzone tym atrybutem, aby zapewnić uczciwe i przejrzyste wyświetlanie treści w internecie.

Atrybut „noindex”

Atrybut „noindex” to jedna z instrukcji, które można przypisać do strony internetowej w celu wykluczenia jej z indeksowania przez roboty wyszukiwarek. Oznacza to, że strona nie będzie wyświetlana w wynikach wyszukiwania, co może być przydatne w przypadku stron testowych, stron z treściami, które nie są już aktualne, lub w przypadku stron, które chcemy ukryć przed robotami (np. logowanie do panelu administracyjnego, koszyk i strona płatności w sklepie itp.).

Atrybut „noindex” jest często stosowany w połączeniu z atrybutem „nofollow”, który wyklucza stronę z indeksowania, a jednocześnie nie przekazuje linków do niej. Wszystkie te metody pozwalają na większą kontrolę nad treścią witryny i jej widocznością w Internecie.

Atrybut „noopener”

Atrybut „noopener” jest używany w HTML do zabezpieczenia hiperłączy przed atakami typu „tabnapping”. Atak ten polega na otwarciu linku w nowej karcie, która następnie zostaje zmieniona na stronę phishingową lub złośliwą.

Używając atrybutu „noopener”, przeglądarka internetowa nie przekazuje informacji o poprzedniej karcie do nowo otwartej, co uniemożliwia takie ataki. Atrybut ten jest szczególnie ważny w przypadku linków do stron internetowych wymagających wprowadzania poufnych informacji, takich jak hasła czy dane karty kredytowej.

Atrybut „noreferrer”

Atrybut „noreferrer” to jeden z atrybutów HTML, który jest używany w celu ukrycia źródła, z którego użytkownik został przekierowany na daną stronę. Oznacza to, że jeśli użytkownik kliknie na link, który ma atrybut „noreferrer”, to przeglądarka nie przekaże informacji o źródle kliknięcia stronom docelowej.

Jest to przydatne narzędzie dla właścicieli stron internetowych, którzy chcą utrzymać prywatność swoich użytkowników lub chcą zabronić śledzenia ruchu na swojej stronie przez innych. Jednak trzeba mieć na względzie to, że niektóre elementy zewnętrzne bądź aplikacje są określane np. poprzez dostęp na bazie domeny, co w takiej sytuacji uniemożliwi np. zalogowanie się do niej. Jeżeli link umieszczony na autoryzowanym referrerze będzie otwierać stronę logowania z tym atrybutem. 😀

Tagi:

Skomentuj wpis

vip-it

ul. Nowy Świat 54/56
00-363 Warszawa

516-951-615

biuro@vip-it.pl

2020 © 2023 vip-it.pl
informacje o stronie
Wszystkie prawa zastrzeżone.

Scroll to top