TYPO3 CMS - co to jest i do czego?

HomeBlogTYPO3 CMS – co to jest i do czego?
24majtypo3

Typo3 co to jest?

Typo3 to system zarządzania treścią (CMS), który umożliwia tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi oraz aplikacjami internetowymi. Jest to oprogramowanie open source, co oznacza, że jego kod jest dostępny publicznie i każdy może go modyfikować.

Typo3 jest często stosowany do tworzenia dużych i skomplikowanych stron internetowych, ze względu na swoją elastyczność i możliwości dostosowywania do indywidualnych potrzeb użytkownika. System ten oferuje wiele funkcjonalności, takich jak edytor treści, zarządzanie użytkownikami, moduły do tworzenia formularzy i wiele innych. Posiada także rozbudowaną społeczność użytkowników i deweloperów, którzy stale rozwijają i ulepszają ten system CMS.

Typo3 dla kogo?

TYPO3 jest CMS-em klasy enterprise i jest przeznaczony dla różnych grup użytkowników. Jest to naprawdę zaawansowane narzędzie, które może być wykorzystywane przez różne podmioty, w tym:

 1. Firmy i przedsiębiorstwa: TYPO3 jest często wybierane przez większe organizacje, które potrzebują skalowalnego i elastycznego systemu zarządzania treścią. Pozwala on na tworzenie i zarządzanie wieloma witrynami internetowymi z poziomu jednego panelu administracyjnego oraz posiada funkcje umożliwiające personalizację treści w zależności od profilu użytkownika.
 2. Agencje interaktywne i deweloperzy: TYPO3 jest popularnym wyborem dla agencji interaktywnych i programistów, którzy tworzą witryny internetowe dla swoich klientów. Dzięki modułowej architekturze, rozszerzeniom i możliwościom dostosowania, TYPO3 umożliwia tworzenie zaawansowanych i niestandardowych witryn, przy zachowaniu określonej już struktury całego systemu.
 3. Instytucje edukacyjne i organizacje non-profit: TYPO3 jest często wykorzystywane przez uczelnie, szkoły i organizacje non-profit do tworzenia swoich stron internetowych. Zapewnia narzędzia do publikacji treści, organizowania wydarzeń, zarządzania użytkownikami i wieloma innymi funkcjami przydatnymi dla tego typu organizacji, wraz z modułami zbiórek, celów itp.
 4. Społeczności open source: TYPO3 jest projektem open source, co oznacza, że jest dostępny dla każdego i może być rozwijany przez społeczność programistów i entuzjastów. Wiele osób zaangażowanych w społeczność open source wykorzystuje TYPO3 do tworzenia stron internetowych dla swoich prywatnych celów.

Jakie są istotne różnice między Typo3 a WordPress?

Istnieje kilka pomiędzy TYPO3 a WordPress, zarówno pod względem funkcji, jak i samej architektury całego systemu. Oto kilka zasadniczych różnic między tymi CMSami:

 • Skalowalność i złożoność: TYPO3 jest bardziej skalowalny i zaawansowany pod względem funkcji niż WordPress. Może obsługiwać bardzo duże i złożone serwisy internetowe z wieloma językami, wieloma witrynami i zaawansowanymi funkcjami personalizacji treści. WordPress jest bardziej skoncentrowany na prostocie i łatwości użycia, co czyni go jednym z najbardziej popularnych rozwiązań wśród mniejszych witryn i blogów.
 • Architektura: TYPO3 wykorzystuje obiektową architekturę, która umożliwia tworzenie niestandardowych rozszerzeń i funkcji. Jest oparty na języku PHP i frameworku TYPO3 Flow. WordPress ma prostszą architekturę opartą na języku PHP i używa szablonów i wtyczek do rozbudowy funkcjonalności.
 • System uprawnień: TYPO3 oferuje bardziej rozbudowany system zarządzania uprawnieniami. Można precyzyjnie kontrolować dostęp do poszczególnych sekcji witryny dla różnych grup użytkowników. W WordPress również istnieje system uprawnień, ale jest on zdecydowanie bardziej uproszczony, wręcz podstawowy i mniej elastyczny.
 • Wielojęzyczność: TYPO3 ma wbudowane narzędzia do obsługi wielu języków i zarządzania wielojęzycznymi witrynami. Można łatwo tworzyć strony w różnych językach i zarządzać treściami w tych językach, nawet na zupełnie odrębnych domenach, dla każdego języka. WordPress również obsługuje wielojęzyczność, ale do takiej funkcjonalności wymaga użycia odpowiednich wtyczek.
 • Społeczność i ekosystem: WordPress posiada ogromną społeczność użytkowników i deweloperów, co oznacza, że istnieje ogromny wybór gotowych szablonów, wtyczek i rozszerzeń do dostosowywania i personalizowani witryny. TYPO3 ma dużo mniejszą społeczność, ale również posiada swoją bazę rozszerzeń i szablonów. Jednak najczęściej ze względu na swoją budowę, używa się w nim całkowicie indywidualnych szablonów, a specyficzne rozszerzenia na potrzeby konkretnej strony często dopisuje się samodzielnie.
 • Wsparcie techniczne: TYPO3 często jest wybierane przez większe firmy i organizacje, które wymagają stałego wsparcia technicznego, w związku z często zmieniającymi się potrzebami firmy, odnośnie funkcjonalności czy obsługi poszczególnych elementów. WordPress jest powszechniej używany przez mniejsze strony i ma dużo większą liczbę freelancerów i agencji, które oferują wsparcie, gdyż nie wymaga ono aż tak rozbudowanej wiedzy i doświadczenia.

Oczywiście, warto zauważyć, że zarówno TYPO3 jak i WordPress są popularnymi systemami zarządzania treścią i mają swoje unikalne zalety. Wybór między nimi zależy od indywidualnych potrzeb, budżetu, stopnia zaawansowania samego projektu i preferencji użytkownika chociażby w kwestii prostoty zarządzania późniejszą stroną.

Koszt wdrożenia na Typo3

Na pewno jest zróżnicowany i zależy od różnych czynników takich jak: rozmiar i złożoność projektu, wymaganych funkcjonalności, personalizacji, integracji z innymi systemami (np. CRM, ERP), hostingu, wsparcia technicznego itd. Na pewno również jest znacznie wyższy niż wdrożenie strony na WordPressie.

Różnica polega jednak na tym, że to, co dla Typo3 przy dużej i rozbudowanej stronie internetowej jest w zasadzie standardowe i nieobciążające strony, w WordPressie będzie wymagało doinstalowania w najlepszym przypadku minimum kilku dodatkowych wtyczek. A to, z kolei będzie wpływać na coraz wolniejszą pracę całego serwisu.

Z całą pewnością ostateczny koszt projektu opartego o Typo3 będzie znany dopiero po przygotowaniu szczegółowej specyfikacji. Nie jest to system, w którym można określić standardowy pułap cenowy, bo jest znacznie bardziej zaawansowanym CMS-em niż WordPress i wymaga całkowicie indywidualnego podejścia przy każdym projekcie. Także im bardziej złożona i rozbudowana specyfikacja, tym wyższy koszt wdrożenia. Jednak można przyjąć, że dla małych stron firmowych, które posiadają niezbyt wyszukane funkcjonalności i raptem kilka podstron, mijałoby się z celem wdrożenie Typo3 po pierwsze ze względu na jego rozbudowanie, po drugie ze względu na koszty.

W przypadku dużych i rozbudowanych stron, często z odrębnymi domenami dla wersji językowych, jak również stron korporacyjnych z różnymi kalkulatorami, wykresami danych (np. giełdowych) itp., koszt wdrożenia nie będzie aż tak istotnym czynnikiem jak możliwości, które Typo3 jest w stanie dostarczyć, a tym samym obniżyć koszty ogólne, które firma ponosi korzystając z przestarzałej technologicznie strony.

Czy warto przejść na Typo3?

Jeśli potrzebujesz zaawansowanych funkcji, takich jak zarządzanie wieloma witrynami, personalizacja treści, system uprawnień, wielojęzyczność itp., TYPO3 może być atrakcyjną opcją dla Twojej firmy. Jest to bardziej skalowalne i elastyczne rozwiązanie w porównaniu do niektórych innych popularnych systemów zarządzania treścią.

Jest również często wybieranym rozwiązaniem przez większe firmy i organizacje, które mają naprawdę zaawansowane potrzeby dotyczące swojej witryny internetowej. Jeśli planujesz rozbudowany projekt, bądź intensywny rozwój bieżącej strony, TYPO3 może zaoferować odpowiednie narzędzia i Twojej firmie.

Ile trwa tworzenie strony na Typo3?

Im bardziej zaawansowany i złożony projekt, tym więcej czasu będzie wymagał. Jeśli Twoja witryna ma mieć wiele zaawansowanych funkcji, takich jak integracje z systemami zewnętrznymi, personalizacja treści, system uprawnień, wielojęzyczność itp., to czas potrzebny na ich implementację może być od kilku tygodni do kilku miesięcy.

To, o czym musisz pamiętać decydując się na stworzenie strony w Typo3, to fakt, że jest to system skrojony na miarę. Oznacza to, że każde wdrożenie jest traktowane indywidualnie i wykonywane pod konkretnego Klienta, a co za tym idzie, dostosowane perfekcyjnie pod potrzeby Twojej firmy. Będzie to automatycznie bardziej czasochłonne niż zrobienie masówki tak, jak ma to miejsce ze stronami np. na WordPress.

O czym warto pamiętać w przypadku Typo3?

Typo3 w porównaniu do wszystkich innych CMSów na rynku, stawia niesamowicie duży nacisk na bezpieczeństwo. Poniżej przedstawiamy kilka aspektów związanych z bezpieczeństwem w TYPO3:

 • Aktualizacje – regularne aktualizacje TYPO3 są wydawane w celu naprawienia luk w zabezpieczeniach i poprawienia ogólnej stabilności systemu. Ważne jest aby monitorować i stosować najnowsze wersje oraz zainstalować dostępne łatki bezpieczeństwa.
 • Bezpieczny kod – Twórcy TYPO3 dążą do pisania bezpiecznego kodu i przestrzegania najlepszych praktyk programistycznych. Przez systematyczne przeglądy kodu i audyty starają się minimalizować występowanie podatności na jakiekolwiek ataki.
 • Uprawnienia i zarządzanie dostępem – TYPO3 zapewnia elastyczny system zarządzania uprawnieniami, który umożliwia kontrolę dostępu do różnych funkcji i treści na stronie. Można definiować role i przydzielać uprawnienia dla użytkowników. Jednocześnie mając gwarancję, że faktycznie tylko te upoważnione osoby mają dostęp wyłącznie do poszczególnych, określonych funkcji systemu. Przy czym każdy użytkownik, może mieć dostęp do innego elementu CMSa, co również wpływa na wyższe bezpieczeństwo.
 • Filtry bezpieczeństwa – TYPO3 ma wbudowane filtry bezpieczeństwa, które pomagają chronić witrynę przed atakami takimi jak cross-site scripting (XSS) i wstrzykiwanie SQL (SQL injection). Filtry te automatycznie weryfikują i usuwają potencjalnie niebezpieczne treści, zapobiegając wykorzystywaniu luk w zabezpieczeniach.
 • Społeczność i raportowanie błędów – TYPO3 ma aktywną społeczność użytkowników i deweloperów, która monitoruje bezpieczeństwo całego systemu. Zarówno najnowszej wersji stabilnej, jak i wersji poprzedzających, których rozwój w zakresie bezpieczeństwa nadal jest aktywny. W razie wykrycia błędów lub podatności, użytkownicy mogą zgłaszać je w ramach procesu raportowania błędów, co pozwala na szybkie reagowanie i naprawę problemów.

Typo3 a SEO

TYPO3 jest bardziej niż tylko przyjazny dla optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO) i oferuje wiele funkcji, które mogą pomóc w osiągnięciu lepszych wyników w wynikach wyszukiwania. 🙂

Z wbudowanych możliwości posiada naprawdę niezły pakiet startowy, by Twoja firmowa strona mogła bez przeszkód współgrać z wymogami stawianymi przez Google. Wykorzystywanie wbudowanych już w system możliwości, sprawi że Twoja strona będzie naprawdę nieźle zoptymalizowana, a wtedy wystarczy jej docelowe pozycjonowanie w wyszukiwarce. Można jeszcze tylko jakąś niewielką kosmetykę przeprowadzić w zakresie optymalizacji.

Poprzez wbudowane funkcjonalności przydatne w SEO należy rozumieć: przyjazne URLe, zarządzanie metdadanymi osobno dla każdej podstrony, etykiety alt dla obrazów itp. Co ważne – przy kilku wersjach językowych tej samej strony, każda podstrona językowa może używać swoich słów kluczowych, opisów itp. w danym języku. Także cały proces przebiega niemalże automatycznie, już podczas tworzenia bieżących treści, co powoduje, że każda nowa podstrona opublikowana w serwisie, będzie odpowiednio zoptymalizowana.

Jeżeli wbudowane funkcjonalności nie wystarczą, można doinstalować gotowe rozszerzenia do SEO, które rozbudowują możliwości całego systemu w tym zakresie jeszcze bardziej. Pozostaje jedynie kwestia, czy będziemy faktycznie z całej puli tych możliwości korzystać, bo nie każde treści w firmowej stronie internetowej, wymagają aż takich precyzyjnych zabiegów.

Migracja z WordPress do TYPO3

Migracja z WordPressa do TYPO3 może być skomplikowanym procesem, ale jest jak najbardziej możliwa. Można posiłkować się gotowymi rozwiązaniami, które zazwyczaj niestety nie działają tak, jakby się tego oczekiwało, bądź zlecić to agencji, która napisze swój skrypt i automatycznie przekonwertuje wszystkie treści i wpisy w bazie MySQL. Natomiast to, co będzie niemożliwe do przeniesienia automatycznie, musi zostać wykonane ręcznie.

Pozostaje Ci tylko zastanowić się, czy realnie jest w Twojej firmie potrzeba posiadać aż tak rozbudowany system CMS. Jeżeli nie rozbudowujesz strony intensywnie ani nie wykorzystujesz w obecnej chwili wielu możliwości dostępnych nawet w WordPress, nie będzie miało praktycznego uzasadnienia takie działanie.

Natomiast jeżeli już teraz Twój WordPress ledwo chodzi, gdyż strona cały czas się rozwija, a do każdej kolejnej funkcjonalności musisz używać ciągle nowych wtyczek, które dodatkowo dociążają całą stronę, z całą pewnością taka operacja przyniesie Ci bardzo dużo korzyści zarówno pod kątem szybkości, wygody obsługi, bezpieczeństwa jak i w długofalowej perspektywie finansowym.

Jeżeli potrzebujesz wykonania strony na Typo3 lub migracji Twojej bieżącej strony do T3, po prostu skontaktuj się z nami. 🙂

Tagi:

Skomentuj wpis

vip-it

ul. Nowy Świat 54/56
00-363 Warszawa

516-951-615

biuro@vip-it.pl

2020 © 2023 vip-it.pl
informacje o stronie
Wszystkie prawa zastrzeżone.

Scroll to top