Wordpress CMS - co to jest i do czego?

HomeBlogWordPress CMS – co to jest i do czego?
26majWordPress

Co to jest WordPress?

WordPress to system zarządzania treścią, który umożliwia tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi. Jest to oprogramowanie typu open source, czyli dostępne publicznie bezpłatnie do użytku i modyfikacji.

WordPress jest jednym z najpopularniejszych CMS-ów na świecie i stanowi podstawę dla milionów stron internetowych, w tym blogów, sklepów internetowych, stron firmowych, portfolio artystów oraz wiele innych. Dzięki łatwości w instalacji i obsłudze, a także szerokiemu wyborowi motywów i wtyczek, WP jest idealnym narzędziem zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników.

Dla kogo przeznaczony jest WordPress?

WordPress jest przeznaczony dla naprawdę dużej i zróżnicowanej grupy użytkowników. Będzie odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Kilka głównych grup, dla których jest często stosowany:

 1. Blogerzy: WordPress początkowo powstał wyłącznie jako platforma do prowadzenia blogów. Dlatego jest idealny dla osób, które chcą prowadzić bloga i dzielić się swoimi myślami, pomysłami, doświadczeniami i treściami. Z założenia był systemem stworzonym właśnie w tym celu, więc ma bardzo uproszczone wiele funkcjonalności do obsługi blogów, a zacząć blogowanie na tej platformie, można niemalże natychmiast po instalacji.
 2. Małe firmy i przedsiębiorstwa: WordPress oferuje łatwy (żeby nie powiedzieć, banalny) w obsłudze interfejs, który pozwala małym firmom i różnej wielkości przedsiębiorstwom tworzyć i zarządzać swoimi stronami internetowymi bez konieczności posiadania dużej wiedzy technicznej. Mogą używać gotowych motywów i wtyczek, aby dostosować wygląd i funkcjonalność swojej strony. A przede wszystkim jest tani w utrzymaniu w zakresie profesjonalnej opieki technicznej nad stroną.
 3. Twórcy stron internetowych: Dla osób z podstawową wiedzą techniczną, WordPress jest świetnym narzędziem do tworzenia profesjonalnie wyglądających stron internetowych. Pozwala na dostosowanie wyglądu i układu strony przy użyciu motywów i wtyczek, a także umożliwia bezpośredni dostęp do kodu, dla tych, którzy chcą i potrafią dokonać zaawansowanych zmian.
 4. Sklepy internetowe: WordPress posiada wtyczkę o nazwie WooCommerce, która umożliwia tworzenie sklepów internetowych. Dzięki niej użytkownicy mogą łatwo sprzedawać produkty i usługi online, zarządzać zapasami i stanami magazynowymi, płatnościami, dostawą i wszystkimi innymi aspektami handlu elektronicznego.

Warto również zauważyć, że ze względu na swoją popularność i elastyczność, WordPress jest wykorzystywany przez ponad 65% stron internetowych na całym świecie.

Czy warto postawić stronę firmową na WordPressie?

Tak, zdecydowanie. Warto chociażby z tych kilku powodów:

 • Łatwość obsługi: WP oferuje intuicyjny interfejs, który umożliwia zarządzanie treścią strony bez konieczności posiadania dużej wiedzy technicznej. Osoby niezaznajomione z programowaniem mogą łatwo dodawać, edytować i usuwać treści, takie jak teksty, obrazy czy filmy.
 • Bogata funkcjonalność: WP oferuje także szeroki zakres funkcji i możliwości, które mogą być przydatne dla strony firmowej. Na przykład, można dodać formularz kontaktowy, mapę dojazdu, sekcję z portfolio, galerię zdjęć, wtyczki do udostępniania na mediach społecznościowych itp.
 • Motywy i wtyczki: WordPress oferuje tysiące motywów i wtyczek, które umożliwiają personalizację i dostosowanie wyglądu oraz funkcjonalności strony do indywidualnych potrzeb firmy. Można znaleźć motywy zaprojektowane specjalnie dla stron firmowych, które zaraz po instalacji oferują profesjonalny wygląd i układ całej witryny.
 • SEO-friendly: Jest także zintegrowany z narzędziami do optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO). Istnieją wtyczki, takie jak Yoast SEO, All in one SEO czy Rank Math, które pomagają zoptymalizować stronę pod względem treści, meta tagów, linków i innych czynników wpływających na widoczność w wyszukiwarkach.
 • Duża społeczność i wsparcie: To, co naprawdę istotne, WP cieszy się ogromną popularnością i ma bardzo aktywną społeczność użytkowników. Oznacza to, że można łatwo znaleźć odpowiedzi na różne pytania związane z obsługą, rozwiązać problemy techniczne gdyby się pojawiły oraz uzyskać wsparcie i porady od innych, lepiej obeznanych z tym CMSem użytkowników.

Warto jednak pamiętać, że wybór platformy CMS zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań firmy. Istnieją również inne systemy zarządzania treścią, takie jak np. TYPO3 czy Drupal, które mogą być zdecydowanie bardziej odpowiednie dla strony firmowej, jeżeli wymaga ona naprawdę bardzo bezpiecznej platformy, a dodatkowo jest projektem bardzo złożonym i rozbudowanym.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zrobić rozeznanie, porównać różne opcje i zastanowić się, która platforma najlepiej spełnia potrzeby firmy w chwili obecnej, jak również zastanowić się nad tym, czy będzie spełniać w ciągu najbliższych kilku lat bez konieczności zmiany.

Czas potrzebny na stworzenie strony na WordPressie

Stworzenie strony na WordPressie, tak samo jak w przypadku dowolnego innego CMSa, może się różnić w zależności od wielu czynników. To, co na pewno ma wpływ również i w WP to chociażby:

 • Złożoność projektu – Prosta strona składająca się z kilku podstron i podstawowych funkcji może być stworzona w krótszym czasie niż bardziej zaawansowane projekty z niestandardowym designem i zaawansowanymi funkcjonalnościami. Oczywiście wszystko trzeba również kalkulować, czy na pewno w przypadku bardzo zaawansowanego projektu, WP będzie tym optymalnym wyborem, gdyż w takich sytuacjach lepiej postawić na CMSy, które są z założenia przeznaczone do rozbudowanych stron.
 • Umiejętności i doświadczenie – Im większe doświadczenie ma agencja, która będzie tworzyć i wdrażać Twoją stronę, tym krótszy czas będzie potrzebny na jej ukończenie i opublikowanie w sieci. Dodatkowo stawiając na doświadczoną ekipę, mimo nieco wyższych kosztów, dostaniesz projekt w pełni funkcjonalny niewymagający ciągłych poprawek. Natomiast kierując się jedynie ceną i wybierając najtańszego wykonawcę bez doświadczenia, narażasz się nie tylko na błędy i niedociągnięcia w stronie, ale również na to, że po prostu strona będzie wymagała ponownego stworzenia, bo nie będzie spełniać Twoich oczekiwań.
 • Dostępność treści – Czas niezbędny na stworzenie strony może być również uzależniony od gotowości i dostępności wszystkich potrzebnych treści, takich jak teksty, obrazy, filmy itp. Jeśli treści są już przygotowane i dostarczone na czas, to proces tworzenia strony będzie znacznie krótszy.
 • Personalizacja i dostosowanie – Jeśli wymagane jest znaczne dostosowanie i personalizacja wyglądu i funkcjonalności strony, to może to wymagać więcej czasu. Tworzenie niestandardowych motywów, integracja różnych zewnętrznych narzędzi, opracowywanie niestandardowych rozwiązań – wszystko to wydłuża czas potrzebny na stworzenie strony.

Ogólnie rzecz biorąc, stworzenie prostych stron na WordPressie może zająć od kilku dni do kilku tygodni. Natomiast bardziej zaawansowane projekty, takie jak skomplikowane sklepy internetowe czy niestandardowe serwisy, mogą zająć kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy.

Najważniejsze jest zaplanowanie odpowiedniej ilości czasu na zaprojektowanie, rozwinięcie i przetestowanie strony, aby upewnić się, że spełnia ona wszystkie oczekiwania oraz wymagania i działa zgodnie z założeniami.

O czym pamiętać w przypadku WordPressa?

Oto kilka naprawdę ważnych rzeczy, o których koniecznie musisz pamiętać w przypadku WordPressa:

 1. Regularne aktualizacje: Pamiętaj, aby regularnie aktualizować cały silnik WP, motywy i wtyczki do najnowszych wersji. Aktualizacje często zawierają poprawki bezpieczeństwa i nowe funkcje, które pomagają w utrzymaniu strony w dobrej kondycji.
 2. Bezpieczeństwo: Jak już wiesz z innych naszych artykułów, chociażby o T3 czy Drupalu, Wordpres nie należy do najbezpieczniejszych CMSów i jest ze względu na swoją popularność, bardzo narażony na wszelkie ataki. Dlatego zadbaj o bezpieczeństwo swojej strony samodzielnie. Używaj silnych haseł, unikaj używania niezaufanych motywów i wtyczek czy co gorsza jakichś pirackich, które z pewnością zrobią Ci doklejkę w stronie, a także regularnie wykonuj kopie zapasowe swojej witryny, aby w razie potrzeby móc przywrócić dane.
 3. Wybór niezawodnych motywów i wtyczek: Wybieraj motywy i wtyczki od zaufanych źródeł. Sprawdzaj przed instalacją nie tylko opinie, oceny i popularność ale również zerknij na gwiazdki i to, co na forum danej wtyczki piszą inni użytkownicy o ewentualnych problemach. Niestabilne lub nieaktualizowane motywy i wtyczki będą wpływać zarówno na wydajność, jak i bezpieczeństwo strony.
 4. Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (SEO): Jeśli chcesz, aby twoja strona była dobrze widoczna w wynikach wyszukiwania, pamiętaj o optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych. Co akurat w WP nie jest specjalnie trudne, jeżeli przyłożysz się do dbania o każdy element swojej witryny od samego początku. 🙂 Wykorzystuj odpowiednie meta tagi, zoptymalizuj treści, używaj przyjaznych URL-i i korzystaj z odpowiednich wtyczek do SEO oraz wtyczek do cache.
 5. Zarządzanie treścią: Regularnie aktualizuj treści na swojej stronie, publikuj nowe wpisy na blogu i dbaj o to, aby strona była atrakcyjna dla Twoich odwiedzających. Staraj się utrzymywać świeże i interesujące treści, które angażują użytkowników. To wpłynie na popularność Twojej strony, niezależnie czy będzie to strona firmowa czy prywatna.
 6. Backup i zabezpieczenie danych: Tak samo jak w punkcie dotyczącym bezpieczeństwa, tu jako osobny punkt przypominamy Ci ponownie o tym, że trzeba regularnie tworzyć kopie zapasowe swojej witryny. Można skorzystać z gotowych wtyczek do tworzenia automatycznych kopii zapasowych lub skorzystać z usług zewnętrznych. Przechowuj kopie zapasowe na zewnętrznych serwerach lub w chmurze, aby w razie awarii lub utraty danych móc je szybko i sprawnie przywrócić.
 7. Wsparcie społeczności: WP ma najbardziej rozbudowaną społeczność użytkowników ze wszystkich CMSów dostępnych na rynku, gdzie można uzyskać wsparcie, porady oraz co istotne rozwiązania do różnych pojawiających się w trakcie korzystania problemów. Skorzystaj z for internetowych, grup na portalach społecznościowych, kursów online i innych dostępnych zasobów, aby rozwiązywać napotkane trudności. Jeżeli nie masz na to czasu lub nie dysponujesz wiedzą w tym zakresie, by samodzielnie się z tym rozprawiać, zawsze możesz skorzystać z naszych usług z zakresu opieki nad stroną WordPress. 🙂

WP to dynamiczna platforma, często zmieniająca się w zakresie całej budowy i w zależności od wydanej wersji jest dostosowywana do obsługi nowszych wersji PHP czy MySQL, dlatego warto być na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami i nowymi funkcjami, aby w pełni wykorzystać potencjał tej platformy, która jest cały czas rozwijana od wielu lat.

Tagi:

Skomentuj wpis

vip-it

ul. Nowy Świat 54/56
00-363 Warszawa

516-951-615

biuro@vip-it.pl

2020 © 2023 vip-it.pl
informacje o stronie
Wszystkie prawa zastrzeżone.

Scroll to top