Drupal CMS - co to jest i do czego?

HomeBlogDrupal CMS – co to jest i do czego?
25majdrupal

Co to jest Drupal?

Drupal to otwarty system zarządzania treścią (CMS), który jest wykorzystywany do tworzenia i prostego zarządzania stronami internetowymi. Jest to bardzo popularne narzędzie, które stosują zarówno małe blogi, jak i duże korporacje. Opiera się na PHP i bazie MySQL.

Drupal oferuje wiele funkcjonalności, takich jak łatwa edycja treści, zarządzanie użytkownikami, zaawansowane wyszukiwanie, integracja z różnymi systemami, tworzenie formularzy oraz wiele innych. Jest bardzo elastyczny i łatwo dostosowuje się do indywidualnych potrzeb użytkowników. Dzięki bogatej społeczności, która ciągle rozwija ten system, Drupal oferuje wiele modułów i dodatków, które pozwalają na jeszcze większe rozszerzenie możliwości strony internetowej.

Dla kogo jest przeznaczony Drupal?

Drupal jest przeznaczony dla bardzo zróżnicowanych grup użytkowników, takich jak:

 1. Indywidualnych użytkowników: Osoby, które potrzebują prostego sposobu zarządzania treścią na swoich stronach internetowych, np. blogerzy, pisarze, artyści itp. Drupal oferuje intuicyjny interfejs administracyjny, który umożliwia łatwe tworzenie, edytowanie i publikowanie treści.
 2. Małych i średnich przedsiębiorstw: Firmy, które potrzebują elastycznego i skalowalnego systemu CMS do zarządzania swoją stroną internetową. Oferuje wiele modułów i rozszerzeń, które umożliwiają dostosowanie funkcjonalności strony do indywidualnych potrzeb biznesowych.
 3. Dużych przedsiębiorstw: Wiele dużych organizacji, takich jak korporacje, instytucje edukacyjne, organizacje non-profit i rządy, wybiera Drupal jako swoje narzędzie do zarządzania treściami serwisu internetowego, ponieważ jest znany z wysokiego stopnia elastyczności, bezpieczeństwa i skalowalności, co sprawia, że jest idealnym wyborem również dla dużych i złożonych witryn internetowych, tak jak Typo3.
 4. Deweloperów i agencji internetowych: Drupal oferuje rozbudowany framework, który umożliwia deweloperom tworzenie zaawansowanych aplikacji webowych. Deweloperzy mogą tworzyć niestandardowe moduły, tematy i rozszerzenia, które dostosowują funkcjonalność i wygląd witryn opartych na Drupalu.

Jakie są różnice pomiędzy Drupal a WordPress?

Drupal i WordPress to dwie bardzo popularne, o ile nie najpopularniejsze platformy do zarządzania treścią, ale istnieją między nimi pewne bardzo istotne różnice:

 • Złożoność i elastyczność: Drupal jest bardziej zaawansowanym i elastycznym narzędziem niż WordPress. Oferuje bardziej zaawansowane funkcje i możliwości, które umożliwiają tym samym tworzenie bardziej skomplikowanych i rozbudowanych stron internetowych. WordPress jest zdecydowanie bardziej ukierunkowany na prostsze, blogowe i niewielkie strony internetowe.
 • Skalowalność: Drupal jest bardziej skalowalny i sprawdza się znacznie lepiej dla dużych i złożonych witryn internetowych. Może bez większego problemu obsługiwać naprawdę duży ruch i wielu użytkowników. WordPress również może być skalowany, ale ma nieco większe ograniczenia w obsłudze dużej liczby użytkowników i ruchu.
 • Społeczność i ekosystem: Zarówno Drupal, jak i WordPress mają bardzo duże społeczności użytkowników i dostawców usług, w tym rozszerzeń, dedykowanych hostów itd. Jednak WordPress jest znacznie bardziej popularny i ma większą społeczność oraz szeroki ekosystem wtyczek i tematów. W przypadku Drupala społeczność jest bardziej zaangażowana w rozwój samego jądra systemu (core) i jest bardziej skoncentrowana na potrzebach większych i bardziej zaawansowanych projektów.
 • Bezpieczeństwo: Obie platformy, podejmują ciągłe wysiłki w celu zapewnienia bezpieczeństwa, ale Drupal jest powszechnie uważany za bardziej bezpieczny. Ma bardziej rozbudowane mechanizmy ochrony przed atakami i regularnie przeprowadzane audyty bezpieczeństwa. Społeczność Drupala jest również bardzo aktywna w zgłaszaniu błędów i szybkiej reakcji na potencjalne zagrożenia.
 • Przystępność dla użytkowników: WordPress jest bardziej przystępny dla użytkowników o mniejszej wiedzy technicznej. Ma znacznie prostszy interfejs administracyjny i jest łatwiejszy w obsłudze dla początkujących. Drupal zaś może być bardziej wymagający technicznie, zarówno podczas samej instalacji i konfiguracji, jak i w docelowym zarządzaniu treścią.

Oba te CMSy mają swoje specyficzne cechy. Drupal jest bardziej zaawansowany, elastyczny i skalowalny, skoncentrowany na większych i bardziej złożonych projektach, podczas gdy WordPress jest bardziej popularny, łatwiejszy w obsłudze i skierowany głównie do prostszych stron internetowych i blogów.

Jakie są różnice między Drupal a Typo3?

Drupal i T3 to dwie popularne platformy z tych bardzo zaawansowanych, do zarządzania treścią, jednak również i między nimi znajdziemy pewne istotne różnice.

 • Technologia i architektura: Drupal jest oparty na PHP i używa systemu zarządzania bazą danych (np. MySQL), podczas gdy Typo3 mimo, że również jest oparty na PHP to używa rozproszonego systemu baz danych (np. MySQL lub MariaDB). Oba systemy są oparte na architekturze MVC (Model-View-Controller), ale T3 ma dużo bardziej rozbudowaną architekturę.
 • Skalowalność i złożoność: Typo3 jest znany ze znacznie wyższej skali złożoności i jest bardziej kierowany do naprawdę dużych i złożonych witryn internetowych oraz platform internetowych. Jest wyposażony w wiele zaawansowanych funkcji, takich jak zarządzanie wieloma witrynami, wielojęzyczność, personalizacja, integracja z zewnętrznymi systemami itp. Drupal również jest skalowalny, ale TYPO3 ma bardziej rozbudowane funkcje dla zaawansowanych projektów.
 • Społeczność i ekosystem: Obie platformy mają swoje społeczności użytkowników i dostawców usług. Społeczność TYPO3 jest silna i skupiona na kontynuowaniu rozwoju systemu oraz udostępnianiu wtyczek i rozszerzeń. Drupal ma bardzo rozwiniętą społeczność i szeroki ekosystem, szczególnie dla większych i bardziej zaawansowanych projektów.
 • Interfejs użytkownika: Interfejs administracyjny w TYPO3 jest oczywiście bardziej rozbudowany i może wymagać większej wiedzy technicznej niż w Drupalu. 🙂 T3 oferuje wiele zaawansowanych opcji konfiguracyjnych, które umożliwiają dokładne dostosowanie i zarządzanie wieloma witrynami. Drupal ma również zaawansowane opcje konfiguracyjne, ale może być bardziej przyjazny dla użytkowników o różnym poziomie technicznym.
 • Bezpieczeństwo: Oba systemy, Drupal i TYPO3, kładą niesamowity nacisk na bezpieczeństwo i regularnie udostępniają aktualizacje poprawiające luki w zabezpieczeniach. Obie społeczności również aktywnie monitorują i reagują na zagrożenia. Jednak w bezpośrednim porównaniu, ciężko stwierdzić, który z tych CMSów przewyższa stopniem bezpieczeństwa pomimo, że szala nieznacznie przechyla się na korzyść T3. Jednak poziom bezpieczeństwa zarówno w Drupalu jak i w Typo3 jest tak wysoki, że nie notują praktycznie żadnych spektakularnych ataków, które mają miejsce bardzo często w przypadku WordPressa. 🙂

Drupal i TYPO3 mają różnice w technologii, skalowalności, złożoności, społeczności i interfejsie użytkownika. T3 jest na pewno bardziej skierowany na duże i złożone projekty, oferując wiele zaawansowanych funkcji, podczas gdy Drupal jest bardziej elastyczny i może być dostosowany do różnych projektów bez większego trudu. Ostatecznie lepszym wyborem, jest oczywiście ten, który będzie najprościej w stanie zapewnić obsługę wszystkich wymaganych przez Twoją firmę funkcjonalności.

Koszt wdrożenia na Drupal

Koszt wdrożenia witryny opartej na Drupalu może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników. Dokładnie tak jak w przypadku Typo3, wszystko zależy od:

Zakresu projektu czyli od rozmiaru i złożoności całego koniecznego do wdrożenia projektu. Prosta strona internetowa z podstawowymi funkcjonalnościami będzie miała niższy koszt niż rozbudowana platforma e-commerce z wieloma niestandardowymi funkcjami. Tu, co ważne warto podkreślić, że Drupal jest również często wykorzystywany jako silnik sklepu internetowego.

Na koszt wpłynie też tworzenie niestandardowego projektu graficznego i interfejsu użytkownika, zwłaszcza jeśli wymaga to współpracy z doświadczonymi projektantami, grafikami i programistami.

Jeśli projekt wymaga bardzo niestandardowych funkcji, integracji z zewnętrznymi systemami, modułów lub tematów, może to również zwiększyć koszt wdrożenia. Im bardziej skomplikowane i unikalne wymagania, tym wyższe koszty związane z ich implementacją, chociaż w tym przypadku warto już rozważyć wdrożenie na T3… bo finalny koszt może okazać się nieco niższy (!) właśnie przez wzgląd na to, że T3 z założenia pod takie projekty został zaprojektowany. 🙂

Należy również wziąć pod uwagę koszty wsparcia, utrzymania i aktualizacji witryny po wdrożeniu. Regularne aktualizacje, monitorowanie bezpieczeństwa i opieka techniczna są niezbędne do utrzymania sprawnej i bezpiecznej witryny.

W związku z tym, koszt wdrożenia na Drupalu tak samo jak w przypadku Typo3, może się wahać od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych, w zależności od powyższych czynników. Zawsze zalecamy najpierw przygotować sobie całą specyfikację na starcie oraz ewentualną wizję całego serwisu, a dopiero potem przystąpienie do prac.

Pamiętaj! Jeżeli Twoja firma będzie zgłaszać w trakcie trwającej realizacji ciągle nowe pomysły i funkcjonalności do wdrożenia, może okazać się, że z wstępnej wyceny niewiele pozostało i projekt zamknie się w kwocie kilkukrotnie wyższej niż pierwotnie ustalona. 😀

Czy warto przejść na Drupala?

Decyzja o przejściu na Drupala zależy od wielu kwestii i powinna być starannie przemyślana z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i celów Twojej witryny lub aplikacji internetowej, chociażby po to, by nie wydawać zbędnie pieniędzy.

Jeśli Twój projekt wymaga zaawansowanych funkcji, rozbudowanej personalizacji, zarządzania wieloma witrynami lub integracji z zewnętrznymi systemami, Drupal może być dobrym wyborem. Jest bardziej elastyczny i skalowalny niż np. WordPress.

Ostatecznie kwestia przejścia na Drupala zależy od Twoich konkretnych wymagań, budżetu, umiejętności technicznych agencji i paru innych rzeczy. Zawsze zalecamy przeprowadzenie dokładnej analizy i konsultację, żeby ocenić Twoje realne potrzeby co do koniecznego CMS i doradzić odpowiednią platformę do specyfiki Twojej firmy.

Ile trwa stworzenie strony na Drupal?

Tak jak w każdym CMSie. Prosta strona z podstawowymi funkcjonalnościami może być zrealizowana w stosunkowo krótkim czasie rzędu kilku tygodni, podczas gdy bardziej złożone i niestandardowe projekty mogą wymagać nawet kilku miesięcy. Elementy takie jak integracje z zewnętrznymi systemami, rozbudowane funkcje, personalizacja interfejsu użytkownika i zawsze wpływają na czas wdrożenia i go wydłużają.

Dokładna specyfikacja również jest elementem kluczowym dla sprawnego wdrożenia, gdyż nieścisłości, niedoprecyzowania itp. powodują zazwyczaj wstrzymywanie bieżących prac. Do tego należy dołożyć także sprawność komunikacji i decyzyjności, dostępność i szybkość dosyłania materiałów.

Ogólnych zewnętrznych czynników mających wpływ na czas nawet najprostszego wdrożenia jest całe mnóstwo. Warto więc niezależnie od tego, na jakim CMSie zlecasz wdrożenie, po prostu przygotować się do tego jak najlepiej, by od samego początku wszystko, co będzie niezbędne agencji do wykonania Twojej strony firmowej, było pod ręką.

O czym pamiętać w przypadku Drupala?

Przy tworzeniu i zarządzaniu stroną na Drupalu warto pamiętać o:

 • Regularnych aktualizacjach – Drupal regularnie udostępnia aktualizacje, które zawierają poprawki bezpieczeństwa, nowe funkcje i ulepszenia. Ważne jest, aby system i zainstalowane moduły były regularnie aktualizowane, aby utrzymać stronę w optymalnym stanie.
 • Bezpieczeństwie – Drupal jest znany ze swojego wysokiego poziomu bezpieczeństwa, ale wciąż istnieje konieczność podjęcia odpowiednich środków ostrożności. Należy monitorować powiadomienia o aktualizacjach bezpieczeństwa i regularnie sprawdzać stronę pod kątem potencjalnych zagrożeń. Ważne jest również stosowanie silnych haseł i zapewnienie odpowiednich uprawnień dostępu.
 • Backupach – Regularne tworzenie kopii zapasowych witryny jest kluczowe dla zabezpieczenia danych. Powinieneś regularnie tworzyć pełne kopie zapasowe strony, w tym plików i bazy danych, aby w razie potrzeby można było przywrócić witrynę do wcześniejszego stanu.
 • Wydajności – Ważne jest, aby dbać o wydajność swojej witryny na Drupalu. Możesz zoptymalizować stronę poprzez minimalizację czasu ładowania, wykorzystanie pamięci podręcznej, optymalizację zapytań do bazy danych i stosowanie najlepszych praktyk programistycznych.
 • Wsparciu społeczności – Drupal ma bardzo dobrze rozwiniętą społeczność użytkowników i deweloperów, która oferuje wsparcie, dokumentację i gotowe rozwiązania problemów. Warto skorzystać z dostępnych zasobów, takich jak fora dyskusyjne, grupy społecznościowe i oficjalna dokumentacja, aby uzyskać pomoc w razie potrzeby.
 • Testowaniu – Przed wprowadzeniem zmian lub aktualizacji zawsze warto przeprowadzić testy. Testowanie pomoże wykryć i rozwiązać potencjalne problemy, zanim zostaną one wprowadzone na żywą witrynę. Możesz użyć testów jednostkowych, testów funkcjonalnych i testów wydajnościowych, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie.

Drupal a SEO

Drupal jest również korzystnym wyborem pod względem SEO, gdyż umożliwia przeprowadzanie już odpowiednich działań z zakresu optymalizacji strony już na etapie projektowania i wprowadzania treści. Dzięki temu jeżeli dba się o wszystkie detale od samego początku, można potem zlecić jedynie pozycjonowanie strony w Google, bo sama strona będzie już w większości odpowiednia do tego zabiegu.

Ułatwieniem w Drupalu są na pewno: czytelne i przyjazne adresy URL, właściwa struktura serwisu (odpowiednia hierarchia stron, kategorii itp) co ułatwia robotom zrozumienie całej witryny, wsparcie dla urządzeń mobilnych, kontrolę meta tagów i tytułów, nagłówków itp., a w razie jak wbudowanych funkcjonalności będzie dla Twojej firmy zbyt mało, są również gotowe rozszerzenia do SEO, które dodatkowo rozbudowują stronę w cały komplet elementów przydatnych do tego celu.

Migracja z WordPressa na Drupala

Tak jak w przypadku migracji do T3, migracja z WordPressa na Drupal może być skomplikowanym procesem, ponieważ oba te systemy mają zupełnie różne struktury i sposoby zarządzania treścią. Co prawda w przypadku Drupala jest nieco łatwiej niż z T3, gdyż dostępne rozszerzenie rzeczywiście jest w stanie dużo zrobić automatycznie.

Jednak dla pewności lepiej, by Twoją stronę firmową migrowała pomiędzy tymi CMSami doświadczona w takich operacjach agencja, gdyż w razie jakiegokolwiek problemu, są w stanie go rozwiązać od strony technicznej „w locie”. Czego samodzielnie, jeżeli nie dysponujesz wiedzą programistyczną możesz nie umieć wykonać, a to finalnie będzie oznaczało uziemienie strony, jeśli przeprowadzisz całą operację na żywej stronie… A znając życie (kilka takich przypadków już przerabialiśmy z Klientami), tak właśnie będzie. 😀

Dlatego, jeżeli interesuje Cię zmiana platformy z WP na Drupal, to zgłoś się do nas, zaplanujemy całość migracji, obmyślimy jak to zrobić aby przyniosło to Twojej firmie wymierne korzyści i z pewnością zrobimy to prawidłowo. 🙂

Tagi:

Skomentuj wpis

vip-it

ul. Nowy Świat 54/56
00-363 Warszawa

516-951-615

biuro@vip-it.pl

2020 © 2023 vip-it.pl
informacje o stronie
Wszystkie prawa zastrzeżone.

Scroll to top