Co to jest favicon i do czego służy?

HomeBlogCo to jest favicon i do czego służy?
18majFavicon różne ikonki favico

Co to jest favicon?

Favicon to po prostu mały graficzny symbol, który jest wyświetlany w pasku adresu przeglądarki internetowej lub na karcie strony. Jest to jedna z najmniejszych, ale jednocześnie bardzo ważnych części strony internetowej, ponieważ pomaga w identyfikacji marki lub serwisu.

Jest zazwyczaj w formacie .ico, ale może być również w formacie .png, .svg lub .gif. Ważne jest, aby favicon był w odpowiednim rozmiarze i jakości, aby wyglądał dobrze na różnych urządzeniach i nie był rozmyty.

Favicon można dodać do swojej strony internetowej poprzez dodanie odpowiedniego kodu HTML lub za pomocą narzędzi CMS. W WordPressie można dodać favicon zazwyczaj w Dostosowywaniu motywu, jako identyfikacja strony.

Do czego służy favicon?

Favicon to ten mały, kwadratowy obrazek, który jest wyświetlany obok adresu strony internetowej w przeglądarce. 🙂 Jego głównym celem jest umożliwienie użytkownikom łatwego rozpoznania i identyfikacji Twojej strony internetowej.

Favicon jest także wykorzystywany do wyróżniania zakładek i ulubionych stron w przeglądarce, co ułatwia nawigację po stronach internetowych. Ponadto, jest często wykorzystywanym elementem brandingowym, pozwalający na wizualne wyróżnienie marki lub firmy w internecie (np. w wynikach wyszukiwania).

Dzięki temu, że jest to stosunkowo mała graficzka i prosta w wykonaniu, dodanie jej do strony internetowej jest prostym i skutecznym sposobem na poprawę jej wyglądu i funkcjonalności.

Jaki jest prawidłowy rozmiar favicon?

Prawidłowy rozmiar favicon, czyli ikonki strony internetowej, to 16×16 pikseli lub 32×32 pikseli. W zależności od przeglądarki i urządzenia, może być wyświetlany w różnych rozmiarach, ale zawsze powinien zachować proporcje oraz być czytelny i dobrze widoczny.

Jest ważnym elementem identyfikacyjnym strony i powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby łatwo kojarzył się z marką lub tematem witryny. Przy tworzeniu ikony warto pamiętać o tym, żeby używać prostych kształtów i wyraźnych kolorów, ponieważ ikonka ta ma być widoczna nawet w przypadku bardzo małych rozmiarów ekranu.

Natomiast zgodnie ze wskazówkami Google, rozmiar powinien mieścić się w 48×48 i być jej wielokrotnością. Na przykład 96×96 itp.

Faktycznie zaś, optymalnie jest posiadać u siebie na serwerze 2-3 w różnych rozmiarach, przez wzgląd na różne rozdzielczości urządzeń, z których mamy wejścia na stronę. Do najmniejszych mobilnych zostanie wtedy użyta 32×32 a dla większych ekranów proporcjonalnie 48×48 bądź 96×96.

Po co taka różnorodność? Jeżeli masz to w pliku svg możesz w ogóle nie zawracać sobie tym głowy, gdyż nie będzie straty wizualnej w żadnym rozmiarze. Jeżeli natomiast masz jakiś malutki png czy co gorsza jpg w tym celu użyty, to powiększony będzie wyglądać po prostu słabo (pikseloza).

Jak zaktualizować favicon w wynikach wyszukiwania Google?

Oficjalnie aby zaktualizować favicon w wynikach wyszukiwania Google, należy najpierw zmodyfikować favicon na swojej stronie internetowej. Następnie należy zaktualizować metadane, aby wskazywały na nowy plik.

Po zaktualizowaniu favicon na swojej stronie internetowej i zmianie metadanych, należy poczekać, aż Google zaktualizuje swoje wyniki wyszukiwania. Może to zająć kilka dni lub kilka tygodni, w zależności od częstotliwości indeksowania Twojej strony przez Google.

Warto również pamiętać, że favicon nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na wygląd wyników wyszukiwania Google. Istnieją również inne czynniki, takie jak tytuł strony, opis meta i linki wewnętrzne, które mogą wpłynąć na sposób, w jaki Twoja strona jest wyświetlana w wynikach wyszukiwania. Dlatego warto zadbać o całą stronę internetową, a nie tylko favicon, aby osiągnąć jak najlepszy wynik w wyszukiwarkach internetowych.

Nieoficjalnie zmiana favicon w wynikach wyszukiwania wygląda dość podobnie jak z opisem meta description. Czyli możesz mieć wszystko idealnie, ale jak Google stwierdzi, że ma dla Twojej strony opis lepszy niż ten Twój opis, to użyje swojego opisu.

Z ikonką favico jest dość podobnie. Mimo, że zmienisz ikonę, dodasz ją do kodu strony, wgrasz na serwer to… W wynikach wyszukiwania pojawi się lub nie, wtedy kiedy Google uzna za stosowne. 😀 Co czasem może oznaczać (jeżeli wcześniej była już ikonka tylko inna), że przez kilka miesięcy i tak wyświetlana będzie stara ikonka.

Wymuszanie w żaden sposób nie zadziała, bo Google zmieni ją wszędzie na nową automatycznie niemalże od razu (GSC, Grafika, Wiadomości itp), poza standardowym Search Results. 😀

Czy favicon ma jakiś wpływ na SEO?

Odpowiedź brzmi: nie bezpośrednio. Favicon nie wpływa na ranking strony w wynikach wyszukiwania. Jednak ikona ta może Ci pomóc w zwiększeniu CTR (click-through rate), czyli liczby osób klikających na link do Twojej strony. Dzięki temu, że favicon zwiększa rozpoznawalność i pozwala na łatwiejsze zidentyfikowanie Twojej strony, użytkownicy są bardziej skłonni do kliknięcia na Twój link. Zwiększenie CTR z kolei, może wpłynąć na poprawę pozycjonowania Twojej strony w wynikach wyszukiwania.

Ponadto, favicon może wpłynąć na użytkownika. Dla niektórych osób może to być drobny element, ale dobrze zaprojektowany favicon zwykle wpływa na pozytywne wrażenia użytkownika Twojej strony. To z kolei może wpłynąć na dalsze korzystanie z Twojej strony oraz na zwiększenie jej popularności.

Także sama ikonka favicon nie ma bezpośredniego wpływu na SEO, ale może znacząco wpłynąć na CTR oraz na doświadczenie użytkownika, co w dłuższej perspektywie przyniesie korzyści Twojej stronie. Także teoretycznie jest to mało istotny element, a w praktyce to kolejne ogniwo łączące bardzo długi łańcuch pomiędzy Twoją stroną, Googlem a użytkownikiem. 🙂

Tagi:

Skomentuj wpis

vip-it

ul. Nowy Świat 54/56
00-363 Warszawa

516-951-615

biuro@vip-it.pl

2020 © 2023 vip-it.pl
informacje o stronie
Wszystkie prawa zastrzeżone.

Scroll to top