Domain Rating - co to jest i jak sprawdzić?

HomeBlogDomain Rating – co to jest i jak sprawdzić?
12majdomain rating page rating wykres sep

Czym jest Domain Rating (DR)?

Domain Rating (DR) to metryka opracowana przez popularne narzędzie SEOAhrefs, która mierzy siłę i autorytet danej domeny w kontekście pozycjonowania w wyszukiwarkach. DR jest wyrażany w skali od 0 do 100 punktów, gdzie im wyższy wynik, tym większa szansa na osiągnięcie wysokich pozycji w wynikach organicznych Google.

Aby obliczyć DR, Ahrefs korzysta z algorytmu, który bierze pod uwagę wiele czynników, takich jak liczba i jakość linków prowadzących do strony, czas istnienia domeny, liczba podstron i ich jakość, a także wiele innych czynników technicznych i treściowych.

Warto zwrócić uwagę, że DR jest jednym z wielu wskaźników, które pomagają w ocenie jakości i siły domeny. Nie powinno się jednak oceniać stron wyłącznie na podstawie DR, ponieważ istnieją inne czynniki, takie jak jakość treści, szybkość ładowania strony czy responsywność, które również wpływają na pozycjonowanie w Google.

Jak sprawdzić wartość Domain Rating domeny?

Aby sprawdzić wartość Domain Rating (DR) domeny, należy skorzystać z narzędzia, udostępnionego przez (a jakże) twórców samego wskaźnika, czyli Ahrefs. 😀 Aby to zrobić, należy udać się pod ten adres i wpisać swoją domenę: https://ahrefs.com/website-authority-checker.

Jak już się zapewne zorientowałeś, Ahrefs stworzył swój sposób oceny domen – w stosunku do konkurencyjnego Moz. W związku z czym…

Czym różni się Domain Rating z Ahrefs od Domain Authority z Moz?

Domain Rating (DR) z Ahrefs i Domain Authority (DA) z Moz to jakby nie patrzeć, dwa dość popularne wskaźniki używane przez profesjonalistów od SEO do oceny jakości i siły strony internetowej.

Jedną z głównych różnic między DR a DA jest to, że algorytmy obu narzędzi wykorzystują różne czynniki do ich obliczenia. Ahrefs Domain Rating opiera się na jakości i liczbie linków do strony, co oznacza, że im więcej wartościowych linków prowadzi do strony, tym wyższy jest jej DR.

Moz Domain Authority natomiast bierze pod uwagę wiele czynników, takich jak liczba linków, jakość treści, wiek domeny i innych czynników technicznych, aby określić siłę strony.

Kolejną ważną różnicą jest zakres w skali punktowej. DR z Ahrefs ma skalę tak jak DA od 0 do 100, gdzie 100 to najwyższa wartość, jednak w przypadku DA uzyskanie wartości powyżej 50 jest znacznie trudniejsze, niż w przypadku DR.

Ostatecznie, korzystanie z obu narzędzi w połączeniu może pomóc w uzyskaniu bardziej precyzyjnej oceny jakości domeny, szczególnie w przypadku konkurencyjnych branż, gdzie wiele stron ma podobne DR lub DA. Jednak warto jeszcze mieć na względzie, że wskaźnik z Ahrefs jest jeszcze bardziej podatny na wszelkie oszustwa i pojawiają się oferty, umożliwiające szybkie podbicie tej wartości do poziomu np.: 40.

Zastanawiasz się jak z trwałością takiego kupnie podbitego DR i co Ci to da? Otóż nie da zupełnie nic (wpływ na pozycje w wynikach – bez zmian), a sama trwałość jest chwilowa. Tzn po maksymalnie kilku tygodniach, wróci Ci do stanu wyjściowego = z momentu przed zakupem. Oczywiście są sytuacje, gdzie może się wyższa wartość DR (nawet sztucznie chwilowo podbita) przydać, ale jeżeli czytasz teraz u nas, czym jest w ogóle DR, raczej nie musisz się martwić, oto jak to wykorzystać, bo nie masz do czego. 😀

Czy DR wpływa w 100% na wyniki wyszukiwania i widoczność?

Na pewno sam w sobie DR jako wartość nie, ale DR w rozumieniu oceny jakości linków prowadzących do strony, jest ważnym elementem, który wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Im wyższy DR, tym większe szanse na lepsze pozycjonowanie. Jednak DR to tylko jeden z wielu czynników, które wpływają na pozycję strony w wynikach wyszukiwania i nie należy się kurczowo trzymać wartości podanej w narzędziu Ahrefs jako ostatecznego wyznacznika, tym bardziej, że również jest podatny na zafałszowanie.

Warto pamiętać także, że algorytmy wyszukiwarek są na bieżąco aktualizowane, co może wpłynąć na pozycje stron w wynikach – niezależnie od tego, jaki DR czy DA w danym momencie Twoja strona będzie posiadać. Dlatego ważne jest ciągłe monitorowanie oraz dostosowywanie działań SEO do zmieniających się wymagań i algorytmów wyszukiwarek.

A tych czynników, które faktycznie mają wpływ na pozycję Twojej strony w Google, jest naprawdę dużo (ponad 200) i w którymś kolejnym wpisie postaramy się opisać je wszystkie. Co ciekawe, również i one nie są w 100% miarodajne, jeżeli chodzi o ostateczną pozycję Twojej strony… 😀 Także jak widzisz, pozycjonowanie stron, to naprawdę bardzo specyficzny proces.

Tagi:

Skomentuj wpis

vip-it

ul. Nowy Świat 54/56
00-363 Warszawa

516-951-615

biuro@vip-it.pl

2020 © 2023 vip-it.pl
informacje o stronie
Wszystkie prawa zastrzeżone.

Scroll to top